Technologie

Zima nam nie straszna

Okres jesienno-zimowy potrafi poddać kierowców ciężkiej próbie. Warunki do jazdy w tych porach roku zdecydowanie pogarszają się, co bezpośrednio wpływa na komfort podróżowania oraz bezpieczeństwo. Ford dba o to, aby pomóc kierowcy w stawianiu czoła zimie.

Lista wyposażenia modeli Forda zawiera szereg funkcji, które świetnie spisują się przy niskich temperaturach, praktycznie już od chwili otwarcia samochodu.

Skrobanie oszronionych szyb to czynność, której nie lubi żaden kierowca. Powszechnie stosowane podgrzewane tylne szyby znacznie skracają tę operację przez szybkie rozpuszczanie śniegu. A gdyby przednia szyba również była podgrzewana w podobny sposób? Ford oferuje taką funkcję jako Quickclear. Cienkie, subtelne nitki, które są praktycznie niewidoczne, grzeją przednią szybę, aby ułatwić jej oczyszczenie ze szronu i lodu. Dzięki temu nie będziemy zmuszeni każdego ranka do długiej walki ze skrobaczką. Dodatkowo, przyspiesza odparowanie wewnętrznej strony szyby. Opcję tę znajdziemy nawet w najmniejszym modelu Forda, czyli Ka, czyniąc go wyjątkowo funkcjonalnym autem miejskim.

Ford_Quick_Clear_09_HR

Typowym zimowym dodatkiem są podgrzewane fotele, dostępne w każdym modelu Forda (osobowym oraz dostawczym). Zapewnia to przyjemne ciepło każdego chłodnego dnia. Jest standardowym wyposażeniem w autach z tapicerką skórzaną lub częściowo skórzaną. Samochody z tapicerką materiałową mogą zostać w to opcjonalnie doposażone. Niektóre modele oferują także podgrzewaną kierownicę, co momentalnie czyni ją miłą w dotyku.

S-Max_interior

Gdy już ruszymy w podróż, może okazać się, że nawierzchnia jest zdradliwie śliska. Każdy model Forda jest standardowo wyposażony w system przeciwblokujący (ABS) wraz z elektronicznym systemem podziału siły hamowania (EBD). Dodatkowo, układ EBA skutecznie wspomaga awaryjne hamowanie.

Jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach, dlatego Ford dba o każdy detal. Podczas opadów, automatyczne wycieraczki dostosują prędkość zgarniania tak, aby utrzymać czystą szybę.

Bezpieczeństwo i spokój na drodze zapewnia układ poprawiający stabilność na zakrętach (TVC). Stale rozkłada moment obrotowy silnika między przednimi kołami. W ten sposób ogranicza ryzyko poślizgu poprzez natychmiastową korektę toru jazdy. System pozwala poczuć się pewnie za kierownicą i daje poczucie dobrej przyczepności.

Podczas wyprawy w góry, praktycznym pomocnikiem kierowcy może okazać się układ ułatwiający ruszanie na wzniesieniach (HSA). Przytrzymuje on hamulce samochodu tak, aby samoczynnie się nie stoczył i odpuszcza w momencie ruszenia.

Dla osób, które często poruszają się po grząskich, ośnieżonych drogach, idealną propozycją jest SUV o nazwie Kuga. Poza powyższym wyposażeniem, zastosowano inteligentny napęd na wszystkie koła (AWD), który błyskawicznie reaguje na zmiany podłoża i automatycznie przekazuje odpowiednią ilość mocy na każde koło, które w danej chwili jej potrzebuje. Zapewnia to maksymalną przyczepność samochodu na każdej drodze i w każdych warunkach, a kierowcy pełną kontrolę nad pojazdem. System uruchamia się tylko wtedy, gdy jest potrzebny co pozwala również zaoszczędzić paliwo podczas jazdy w łatwiejszych warunkach drogowych.

Kuga Titanium X Sport-02

Komentarze