Technologie

Z Fordem unikniesz mandatu

Policja najczęściej wystawia mandaty za przekroczenie dopuszczalnej prędkości.  Wbrew pozorom, jeżdżąc po polskich drogach bardzo łatwo można odchudzić swój portfel o kilkaset złotych, a na swoje „konto” dodać nawet do 10 punktów. Niestety nie możemy ich wymienić na hot-doga albo czajnik. Problem staje się jeszcze poważniejszy w obliczu zdecydowanie bardziej surowego taryfikatora. Według nowych przepisów najwyższy mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 1500zł.

S-MAXDriving

Na rynku dostępnych jest kilka rozwiązań pozwalających zmniejszyć ryzyko otrzymania mandatu – począwszy od CB radia, przez nawigacje pokazujące ograniczenia prędkości, po aplikacje, które pozwalają kierowcom ostrzegać się nawzajem o kontrolach. Wszystkie z nich wiążą się jednak z odpowiednim przygotowaniem do jazdy, a później podczas trasy absorbują naszą uwagę. Dodatkowo pojawiają się skuteczniejsze sposoby na mierzenie prędkości kierowców, np. pomiar odcinkowy. Ford zauważył ten problem i zaproponował rozwiązanie, które zdecydowanie pomoże dostosować prędkość do panujących ograniczeń.

Ford's 'Speed Limiter' Feature

Intelligent Speed Limiter łączy funkcję elektronicznego ogranicznika prędkości z systemem rozpoznawania znaków. Kierowca może łatwo i szybko aktywować ogranicznik przy pomocy przełączników przy kierownicy. Układ rozpoznaje przydrożne znaki za pomocą kamery i na bieżąco koryguje maksymalną prędkość jaką można osiągnąć. Działa on w zakresie prędkości od 30 do 200 km/h i można go ręcznie korygować, zadając prędkość do 10 km/h wyższą lub niższą niż przedstawiają znaki. W samochodach wyposażonych w fabryczną nawigację, ograniczenia są dodatkowo dopasowywane na podstawie map.

S-MAX Intelligent Speed Limiter

Czy system ograniczający prędkość maksymalną jest bezpieczny np. podczas wyprzedzania? Jak najbardziej. Można go tymczasowo uśpić wciskając energicznie pedał gazu. Ogranicznik odczytuje zamiary kierowcy i umożliwia przyspieszenie. Kolejną istotną informacją jest fakt, że układ nigdy nie używa hamulców samochodu. Jego praca opiera się na regulowaniu dawek paliwa do silnika. W przypadku, gdy auto jedzie z górki i samoczynnie nabiera prędkości, kierowca zostanie o tym ostrzeżony odpowiednim komunikatem.

Rozwiązanie to jest zdecydowanie wygodniejsze od klasycznego ogranicznika ustawianego ręcznie, zwłaszcza na naszych drogach, gdzie nierzadko trasa prowadzi przez tereny zabudowane i ograniczenia prędkości zmieniają się co kilka kilometrów. W momencie gdy samochód samoczynnie dostosowuje prędkość maksymalną, można się skupić na jeździe, co bezpośrednio poprawia bezpieczeństwo na drodze.

Intelligent Speed Limiter_PL

W zeszłym roku, dwie trzecie sprzedanych Fordów było wyposażonych w klasyczny limiter prędkości, co świadczy o tym, że tego typu opcja jest potrzebna kierowcom. System inteligentnego ogranicznika prędkości będzie na początku dostępny w nowym Fordzie S-Max, który zadebiutuje jeszcze w tym roku, a później w pozostałych modelach.

Komentarze