Technologie

Wolnossąca moc

Ford zamierza pobić kolejny rekord związany z wydajnością silników. Po licznych sukcesach doładowanych jednostek EcoBoost, przyszła pora na pokazanie swoich możliwości w dziedzinie klasycznych, wolnossących silników.

_JS45315_HR

Ford ogłosił, że stworzył właśnie najbardziej wydajną jednostkę tego typu, która bije rekordy silników wolnossących, które kiedykolwiek powstały w historii firmy. 5,2-litrowe V8 będzie generować aż 526 KM i 582 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Oznacza to, że z każdego litra pojemności uzyskano 102 KM! Przyczyniło się do tego m.in. zastosowanie płaskiego wału. Co ciekawe, V-ósemka będzie się „kręcić” dosyć wysoko jak na taką konstrukcję, bo aż do 8250 obr/min. Mimo tak wyśrubowanych osiągów, jednostka będzie wytrzymała za sprawą wysokiej jakości materiałów, z których zostanie zbudowana oraz precyzji, z jaką będzie składana.

_JS45406_HR

Już jesienią tego roku, silnik będzie montowany w modelach Shelby GT350 Mustang i Shelby GT350R Mustang. Pikanterii dodaje fakt, że połączony będzie jedynie z manualną, sześciobiegową skrzynią.

Komentarze