Porady

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie OC pojazdu to obowiązek każdego kierowcy. Czym się kierować przy wyborze ubezpieczyciela? Na jakie dodatkowe korzyści możemy liczyć? Postaramy się doradzić na co trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu tej decyzji.

kluczyki

Chcąc ubezpieczyć swój samochód, możemy wybierać spośród wielu ubezpieczycieli. Jeżeli chodzi o obowiązkowe ubezpieczenie OC – od szkód, które może nam się zdarzyć wyrządzić innym użytkownikom drogi, większość kierowców przy wyborze firmy kieruje się ceną. Nie jest to jednak jedyne kryterium. Czasami można liczyć na dodatkowe pakiety, np. Assistance lub ubezpieczenie szyb / opon od uszkodzeń. Tanie ubezpieczenie pomagają znaleźć kalkulatory, które zestawiają ofertę wielu ubezpieczycieli w jednym miejscu. Trzeba się liczyć z tym, że najtańsze ubezpieczenie samochodu może być problematyczne dla ewentualnego poszkodowanego pod względem wysokości odszkodowania.

Ubezpieczalnie oferują także różne opcje płatności – możliwe jest spłacanie składki w ratach – półrocznych, kwartalnych, a nawet miesięcznych. Najczęściej jednorazowa wpłata pełnej kwoty jest bardziej opłacalna – system ratalny wiąże się z wyższą opłatą.

AIR BAG

Zniżki to jest coś, co każdy kierowca chciałby mieć w jak największej ilości. Wystarczy kilka lat bezszkodowej jazdy oraz mieć ponad 26 lat, aby uzyskać pełne, 60% zniżki na ubezpieczenie OC. Przy wyliczeniach, ubezpieczyciel bierze pod uwagę wszystkie szkody, jakie do tej pory były przez nas zgłaszane i w oparciu o nie, dostosowuje wysokość składki. W niektórych, pechowych przypadkach może się okazać, że trzeba dopłacić do podstawy ze względu na zwyżki. Mogą one się pojawić w związku ze szkodami lub młodym wiekiem kierowcy.

Poza ubezpieczeniem OC, warto jest rozważyć zakup Autocasco, czyli AC. Jest to dobrowolne ubezpieczenie samochodu, w ramach którego można bezgotówkowo naprawić szkody w samochodzie powstałe podczas zdarzenia z naszej winy, lub gdy np. nieznany sprawca zarysuje nam samochód na parkingu. Warto jest uważnie przeanalizować ofertę i umowę AC, ponieważ w wielu przypadkach, standardowo ustalany jest procentowy lub kwotowy udział własny w naprawie każdej szkody. Oznacza to, że np. likwidując szkodę z AC, ubezpieczalnia opłaca 90% kosztów, a pozostałe 10% musimy pokryć z własnej kieszeni.

kierowca

Autocasco ma jednak pewne ograniczenia. Przykładowo ubezpieczyciele nie są przychylni dla aut o wieku powyżej 10 lat i nie udzielają dla nich ubezpieczeń. Co robić w takim przypadku, jeżeli chcemy się zabezpieczyć przed wysokimi kosztami naprawy auta po szkodzie? Dobrym rozwiązaniem jest dobrowolne ubezpieczenie w okrojonej wersji, czyli tzw. Minicasco. W tamach tego produktu, wypłacane są odszkodowania w przypadku klęsk żywiołowych, np. powodzi, pożaru, gradobicia, wypadków losowych jak powalenie się drzewa na auto, czy też od kradzieży.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą ubezpieczeniową w ramach programu Ford Ubezpieczenia. Zapewniamy dogodne warunki finansowe oraz zakres ubezpieczeń z bogatym wachlarzem pakietów dodatkowych.

Komentarze