Ciekawostki

Sztuka kamuflażu

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego prototypy nowych aut, które są testowane na drogach publicznych, oklejane są foliami z czarno-białymi wzorami?

Prototyp

Na wielu zdjęciach szpiegowskich przedstawiających prototypy nowych modeli, widać specyficzny rodzaj oklejenia. Jest to swego rodzaju kamuflaż, który pozwala ukryć charakterystyczne elementy auta wykorzystując zjawiska iluzji optycznej. Dzięki temu producenci aut mogą nas dłużej trzymać w niepewności co do tego, jak będzie wyglądało auto w ostatecznej wersji.

Ford Everest

Widok nowego samochodu na drodze zawsze przyciąga uwagę i w czasach, gdy w telefonach mamy aparaty dobrej jakości, bardzo łatwo jest o „przeciek” i przedwczesne ujawnienie wyglądu auta, co obniżyłoby atrakcyjność prezentacji. To coś jak zaglądanie do torebek z prezentami przed świętami – wiadomo już czego można się spodziewać i nie ma efektu zaskoczenia.

Ford Expedition

Dlatego wymyślono kamuflaż, który najlepiej sprawdza się w wersji czarno białej – gęste wzorki skutecznie maskują linie nadwozia, sprawiając, że szczegółowo można dostrzec praktycznie jedynie bryłę auta, ale np. przetłoczeń już nie uchwyci ani ludzkie oko, ani aparat. Dodatkowo można nim zakryć częściowo lampy. Jest to sprawdzony, a przede wszystkim szybki sposób na ukrycie szczegółów auta.

Komentarze