Ford dla Ciebie

Silniki w Nowym Mondeo

Niedawno odbyła się premiera nowego Forda Mondeo. Już można go oglądać w salonach oraz umawiać się na jazdy próbne. Na szczególną uwagę zasługuje bardzo szeroki wybór wersji silnikowych oraz skrzyń biegów.

FordMondeo-5Door_08

W sumie dostępne jest aż 14 kombinacji różnych silników i skrzyń biegów. Z pewnością każdy będzie mógł wybrać optymalne dla siebie rozwiązanie. Dodajmy do tego trzy wersje nadwozia: czterodrzwiowe, pięciodrzwiowe oraz kombi i możemy skonfigurować nowe Mondeo jak garnitur na miarę u krawca.

FordMondeo-5Door_38

Obecna gama zespołów napędowych wygląda następująco:

  • 125 KM 1-litrowy benzynowy EcoBoost ze skrzynią manualną

  • 160 KM 1,5-litrowy benzynowy EcoBoost ze skrzynią manualną lub automatyczną

  • 203 KM lub 240 KM 2-litrowy benzynowy EcoBoost ze skrzynią automatyczną

  • 115 KM 1,6-litrowy diesel TDCi ze skrzynią manualną

  • 150 KM lub 180 KM 2-litrowy diesel TDCi ze skrzynią manualną lub automatyczną

  • 187 KM hybryda benzynowo – elektryczna

W połowie roku dołączą następujące silniki:

  • 120 KM 1,5-litrowy diesel TDCi ze skrzynią manualną

  • 210 KM 2-litrowy diesel TDCi podwójnie doładowany

  • 150 KM lub 180 KM 2-litrowy diesel TDCi lub EcoBoost z inteligentnym napędem na wszystkie koła

Warto przypomnieć, że litrowy silnik EcoBoost zdobył nagrodę silnika roku. Jest on wyjątkowo oszczędny i wyposażone w niego Mondeo spala średnio 5,1 l/100km.

FordMondeo_Wagon_20

Na szczególną uwagę zasługuje również wersja z inteligentnym napędem na wszystkie koła. System automatycznie rozdziela napęd między przednią i tylną oś, jak również między lewe i prawe koła. Jego reakcja jest błyskawiczna i wykrycie poślizgu zajmuje zaledwie 16 milisekund, a korekcja rozdziału napędu następuje w ciągu 100 milisekund. Kierowca nawet nie zdąży się zorientować, że któreś koło się ślizga.

Zwolennicy wysokoprężnych silników z pewnością zainteresują się nowym 2-litrowym TDCi o mocy 210 KM i ogromnym momencie obrotowym 450 Nm, dostępnym już od 2000 obr./min. Takie parametry można było uzyskać dzięki zastosowaniu dwóch turbin – Pierwszej, małej, która działa natychmiast po wciśnięciu pedału gazu. Eliminuje charakterystyczną „turbodziurę”. Druga, większa jest w stanie wygenerować większe ciśnienie doładowania, co bezpośrednio przekłada się na osiągi.

FordMondeo-5Door_24

Wersja hybrydowa występuje jedynie jako czterodrzwiowy sedan. Napędzają ją dwa silniki elektryczne zasilane litowo-jonowym akumulatorem. W trybie całkowicie elektrycznym można rozpędzić Mondeo do 135 km/h. Gdy tylko zajdzie taka potrzeba, dołącza się 2-litrowy benzyniak, dając w sumie 187 KM. Średnie spalanie hybrydy wynosi 4,2 l/100km.

FordMondeo-Hybrid_25

Mimo, że od premiery nowego Mondeo minęło dopiero kilka miesięcy, producent otrzymał na niego już ponad 8 tysięcy zamówień. Ich szczegółowa analiza pokazuje, że klienci cenią sobie nowinki technologiczne i ponad połowa aut (53%) wyposażona jest w system Active Park Assist z funkcją parkowania prostopadłego, a 44% aut otrzyma Adaptacyjne światła przednie Dynamic LED. 27% klientów zamówiło Mondeo z podgrzewaną kierownicą.

Istotną informacją jest fakt, że nowe Mondeo zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa pasażerów. Podczas testów Euro NCAP przyznano mu 5 gwiazdek. Na wyposażeniu auta znalazły się takie nowinki technologiczne jak np. pompowane pasy bezpieczeństwa tylnej kanapy.

FordMondeo-5Door_18

Jakie Mondeo najbardziej pasuje do Ciebie?

Przekonaj się w salonie Auto Plaza.

Komentarze