Porady

Samochody rodzinne – na co zwrócić uwagę?

Wybór samochodu rodzinnego jest z pozoru łatwym zadaniem. Bardzo szeroka oferta takich aut na rynku pozwala znaleźć model idealnie dopasowany do swoich potrzeb, lecz może także sprawić, że zagubimy się w gąszczu ofert i nie będziemy w stanie dokonać optymalnego wyboru.

samochód rodzinny
samochód rodzinny

Na co w takim razie należy zwrócić uwagę przy zakupie auta rodzinnego? Przede wszystkim najpierw konieczne jest określenie wielkości auta. Uzależnione jest to bezpośrednio od tego, jak duża jest nasza rodzina. Dla trzyosobowej rodziny, która nie podróżuje zbyt często, wystarczający powinien być samochód klasy kompakt, czyli np. Ford Focus. Nadwozie pięciodrzwiowe lub kombi zapewni komfortowy dostęp do kabiny auta, a pojemność bagażnika jest wystarczająca nawet na dłuższy wypad. Książkowymi przykładami aut rodzinnych są samochody 7 osobowe, z dodatkowym rzędem siedzeń, oczywiście wyposażonym w pasy bezpieczeństwa.

samochody rodzinne

Pamiętajmy, że nieopłacalne jest przewymiarowanie auta względem swoich potrzeb. Co to oznacza? Nie ma potrzeby jeździć na co dzień dużym samochodem, np. Fordem Galaxy, jeżeli samotnie dojeżdżamy do pracy, lub nawet rozwozimy rodzinę po mieście. Takie auto trudniej jest zaparkować w ciasnych uliczkach, zużywa więcej paliwa, ubezpieczenie i serwis są droższe. Jeżeli raz w roku jedziemy na dwutygodniowe wakacje i potrzebujemy większego bagażnika, możemy kupić lub wynająć boks dachowy, który pomieści dodatkowe kilkaset litrów bagażu. Wielkość to jednak nie wszystko. Auto rodzinne powinno mieć dużo praktycznych schowków na drobiazgi, aby móc zachować porządek.

samochody rodzinne

Przy wyborze auta rodzinnego warto sprawdzić wyniki testów zderzeniowych z różnych ośrodków badawczych (EuroNCAP, IIHS & HLDI), aby upewnić się, że samochód zapewni maksymalne możliwe bezpieczeństwo przy zderzeniu. Badania przeprowadzane przez EuroNCAP wyszczególniają bezpieczeństwo dorosłych pasażerów i dzieci. Nie można się sugerować mylnym stereotypem, że duży samochód jest zawsze bezpieczny. Wystarczy obejrzeć kilka crash testów takich aut, aby przekonać się, że w rzeczywistości bywa zupełnie odwrotnie.

Ford - pasy bezpieczeństwa

Podczas dłuższej podróży, dzieci często się nudzą. Dobrze jest zainwestować w rozbudowany system multimedialny, najlepiej z monitorami wbudowanymi w zagłówkach. Wtedy można odtwarzać ich ulubione filmy, a nawet podłączyć konsolę do gry. Alternatywnym rozwiązaniem mogą być powszechnie dostępne uchwyty na tablet montowane do zagłówka. Dobre radio z wydajnym nagłośnieniem tylnego rzędu siedzeń będzie dodatkowym atutem. Zwróćmy szczególną uwagę do tego czy fotele i kanapa są wygodne. Pamiętajcie, że jadąc na wakacje, trzeba wysiedzieć te kilka, a nawet kilkanaście godzin.

FordMondeo-5Door_27 (Custom)

Nowy czy używany? Na to pytanie musi sobie każdy odpowiedzieć samodzielnie w oparciu o budżet, jaki chce się przeznaczyć na auto. Kupując samochód z drugiej ręki konieczne jest dokładne sprawdzenie jego stanu technicznego. Dobrym wyborem mogą być auta używane z gwarancją, które są sprzedawane przez komisy znajdujące się przy salonach sprzedaży nowych aut, np. Używane Jak Nowe. Po samochodzie rodzinnym oczekujemy tego, że będzie bezawaryjny i pozwoli przewieźć rodzinę z punktu A do punktu B bez żadnych komplikacji.

Komentarze