Porady

Pranie tapicerki samochodowej

Czystość w aucie znacznie poprawia nasze samopoczucie podczas każdej podróży. Jak więc zrobić to dobrze i łatwo oraz zadbać o to, aby efekt był trwały?

FORD_KUGA_wnetrze2

Już na etapie konfigurowania wyposażenia nowego samochodu, czy też przy poszukiwaniach używanego egzemplarza, warto pomyśleć o tym, jaki materiał ma się znajdować wewnątrz kabiny. Oczywiście w tej kwestii kierujemy się głównie gustem, lecz warto pomyśleć też o praktyczności poszczególnych rozwiązań. Przykładowo, ciemna tapicerka będzie łatwiejsza do utrzymania w czystości od jasnej. Również skórzane siedzenia jest łatwiej pielęgnować niż tekstylne.

Alcantara

Na początku rozwiejmy wszelkie wątpliwości związane z materiałem o nazwie Alcantara. Bardzo często jest on mylony ze skórą zamszową. Jest to tkanina wykonana z mikrowłókien poliestru i polistyrenu. Charakteryzuje się tym, że jest bardzo miękka i miła w dotyku, a przy tym bardzo wytrzymała. Również łatwo utrzymać ją w czystości. Najczęściej stosowana jest w wewnętrznej części foteli, połączona ze skórą po bokach. Takie rozwiązanie zapewnia dobre trzymanie pasażerów w zakrętach. Jak więc dbać o Alcantarę? Podczas długotrwałego użytkowania auta z takim wnętrzem, materiał może się zacząć mechacić, filcować. Można spróbować to rozczesać gęstą szczoteczką, a gdy to nie przynosi efektu – usunąć zbite włókna za pomocą golarki do ubrań. Alcantara jest odporna na blaknięcie, lecz warto regularnie ją konserwować odpowiednimi impregnatami, aby dłużej zachowała dobry wygląd.

 Skórzane siedzenia

Przejdźmy do skórzanej tapicerki. Jest ona bardzo wdzięczna pod względem utrzymania w czystości. Bardzo ważnym warunkiem przedłużenia żywotności skórzanej tapicerki jest jej regularne nawilżanie. Na rynku są dostępne balsamy, woski, które sprawiają, że skóra jest miękka, elastyczna i nie powstają w niej pęknięcia. Poza nawilżaniem oczywiście należy skórę regularnie czyścić. O ile ciemne kolory nie brudzą się szybko, tak jasne są podatne na wszelkie przebarwienia np. od jeansów. Z tym można sobie poradzić stosując odpowiednie preparaty, które są neutralne dla skóry i skutecznie usuwają plamy.

5

Najczęściej spotykane, materiałowe siedzenia także wymagają od nas uwagi od czasu do czasu. Dobrze jest je porządnie odkurzyć, a ewentualne plamy usuwać przy pomocy pianki do czyszczenia tapicerki. Przed użyciem takiego środka, koniecznie upewnijcie się na małym, niewidocznym fragmencie, że nie zostawia on przebarwień. Nowością są impregnaty do takich tapicerek wykonane w nanotechnologii. Stwarzają one niewidoczną barierę na włóknach, dzięki której, w przypadku np. rozlania płynu, nie wchłania się on w strukturę tapicerki i łatwo go usunąć np. przy pomocy szmatki.

Niezależnie od tego, z jakiego materiału mamy tapicerkę w aucie, gdy pojawią się trudne do usunięcia plamy albo uszkodzenia, najlepiej jest udać się z tym do wykwalifikowanych specjalistów np. w studiach detailingowych. Próbując samemu rozwiązać ten problem, możemy niechcący uszkodzić materiał.

Komentarze