Porady

Płyn do spryskiwaczy – jak wybrać najlepszy?

Kto z nas zastanawia się nad wyborem płynu do spryskiwaczy? Zazwyczaj ograniczamy się do dopasowania jego składu do aktualnie panującego sezonu, czyli letni lub zimowy. Czy warto kupić lepszy płyn do spryskiwaczy? Okazuje się, że nawet tak przyziemna sprawa jak wybór właściwego płynu do spryskiwaczy może mieć bardzo duży wpływ na komfort podróżowania.

13Flex_SensingWprs

Podstawową cechą, która nas interesuje jest zapach. Większość nowych samochodów automatycznie zamyka obieg powierza w kabinie w momencie włączenia spryskiwaczy, ale zdarza się, że i tak zapach do nas dojdzie. Z tego względu dobrze jest wybierać płyn o przyjemnym zapachu. Szczególnie odczuwalne jest to w sezonie, w którym wykorzystujemy zimowy płyn do spryskiwaczy. Musi on zawierać składniki, które zapobiegają zamarzaniu, a w tańszych płynach może znajdować się np. denaturat, który jak wiadomo, nie rozpieszcza zapachami.

CarCareGroupV1

Należy się wystrzegać stosowania najtańszych płynów, dostępnych w marketach, których cena jest zbliżona do wody. Niestety ich skład może pozostawiać wiele do życzenia i poza przykrym zapachem może się okazać, że niszczy powłokę lakierniczą oraz szybę, nie wspominając o negatywnym wpływie na środowisko. Warto zauważyć, że przy stosowaniu płynów o niskiej jakości, częściej pojawiają się problemy z zatykającymi się dyszami, a pióra wycieraczek szybciej się zużywają.

13Flex_RrSplr

Zaopatrujmy się w płyny do spryskiwaczy w sklepach z chemią motoryzacyjną lub w autoryzowanych serwisach Forda, gdzie można kupić produkty z linii Ford Service. Również produkty markowane przez stacje benzynowe są bezpieczne i przyjemne w użytkowaniu. Najlepiej z wyprzedzeniem zadbać o zapas płynu. W nowszych autach zbiornik płynu do spryskiwaczy wyposażony jest w czujnik poziomu, który sygnalizuje kiedy kończy się płyn.

W przypadku letniego płynu do spryskiwaczy, nie musimy się obawiać, że wożenie go na „dolewki” wiąże się z zajmowaniem powierzchni bagażnika przez kilkulitrowy baniak. W serwisach Forda można kupić koncentrat płynu do spryskiwacza. Mała fiolka o pojemności 40ml wystarcza na przygotowanie 4 litrów gotowego wyrobu. Wystarczy go wymieszać z wodą. Dla wygody, można tę operację wykonać bezpośrednio w zbiorniku spryskiwaczy, wlewając do niego zawartość fiolki, a następnie dolewając wody. Taki płyn może być stosowany w każdym modelu Forda. Usuwa on owady i zanieczyszczenia z przedniej szyby równie skutecznie, co gotowy płyn.

płyn koncentrat

Pozostając w temacie trudnych zanieczyszczeń, do których zaliczają się właśnie owady, czasami nawet najlepszy płyn i wycieraczki nie będą w stanie ich usunąć. W takim przypadku nie wolno skrobać szyby szorstkimi gąbkami ani innymi przedmiotami, które mogą porysować szkło. W sklepie Forda można dostać środek do usuwania owadów – Insect Remover, który skutecznie rozmiękcza takie zabrudzenia, aby po chwili można było je zmyć. Co ważne, składniki tego specyfiku nie uszkadzają żadnych elementów samochodu, np. uszczelek, lakieru, plastików.

Komentarze