Ciekawostki

Nowy przepis na udane wnętrze

Ford ciągle ulepsza technologie stosowane w autach. Najlepszym przykładem może być rodzina silników EcoBoost, które obfitują w nowatorskie rozwiązania. Producent nie zapomina jednak o innych, równie ważnych kwestiach.

KA_TitaniumPlus_2_HR

 

Wielu kierowców nie zwraca uwagi na to jaki silnik ma ich samochód. Większą wagę przywiązują np. do tego jak skonstruowane jest wnętrze, które przecież oglądają na co dzień. Ford wyznaczył sobie kolejny cel – zaprojektować taką deskę rozdzielczą, aby była jak najbardziej ergonomiczna, a przy tym cieszyła oko.

Patrząc na wnętrza aut na przestrzeni ostatnich kilku – kilkunastu lat, można stwierdzić, że jest to element, który podlega największym zmianom, a trendy zmieniają się bardzo często. Okazuje się, że zaprojektowanie kokpitu, który będzie wygodny, a jednocześnie wyjątkowy stylistycznie, jest bardzo trudnym zadaniem.

Ford_Focus_interior

Pod lupę trafiły więc zachowania ludzi, które pomogą zaprojektować idealne wnętrze. Wykorzystuje się do tego takie techniki jak np. śledzenie oczu osoby badanej. Specjaliści chcą określić co jest najbardziej istotne dla kierowcy wewnątrz auta oraz jak optymalnie rozlokować wszelkie przełączniki, ekrany.

All-NewFordGT_11_HR

Taka idea przyświecała projektantom Forda GT i wnętrze tego supersamochodu może być zwiastunem tego jak będą wyglądały deski rozdzielcze nowych aut z niebieskim owalem na masce. Twórcy zdradzili, że pracę zaczęli od wyznaczenia miejsc dla najważniejszych elementów kabiny, a później dodali wokół nich stylistyczne smaczki.

Wnętrze Forda GT było tworzone w oparciu o trzy główne założenia:

  • Przejrzystości: wyraźnie odznaczają się rejony, które mają być funkcjonalne,
  • Innowacyjności: przesuwanie granic tak, aby móc opracować nowy design i wyznaczyć trendy,
  • jedności kierowcy z samochodem: sprawić, aby wszystkie czynności były proste i intuicyjne.

Sprawiło to, że wyłonione zostały rozwiązania stylistyczne i ergonomiczne, które mają zoptymalizować wnętrze auta:

  • rozmieszczenie elementów uwzględniając ich zastosowanie: wszelkie urządzenia są skupione i zorganizowane jak małe wysepki, tak aby wszystkie najważniejsze funkcje były w zasięgu ręki kierowcy,
  • minimalistycznie i lekko: przykładem może być zestaw zegarów, który w czytelny sposób przedstawia najistotniejsze dane,
  • zauważalny balans między miękkimi materiałami, a technologią. Wszystkie elementy, które są w naszym zasięgu, są miłe w dotyku.

Jak twierdzi Maray Callum, wiceprezes działu stylistyki Forda, „idąc do przodu konieczne jest tworzenie, poddawanie ewolucji dotychczasowych osiągnięć, aby móc oferować ekscytujące i świeże rozwiązania”.

FordGT90-Interior

Designerzy Forda spełniają się nie tylko w motoryzacji. Zaprojektowali także łódź wyścigową, instrumenty muzyczne, czy też meble. Dzięki temu zdobywają doświadczenie i mogą otworzyć swoje umysły na większe ilości pomysłów. Część z ich dzieł można było obejrzeć na wystawie Salone del Mobile, która odbyła się w dniach 14-19 kwietnia we Włoszech.

Komentarze