Ford dla Ciebie

Nowy czy używany?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na zakup nowego samochodu. Kupno używanego auta może wiązać się z długimi poszukiwaniami i rozczarowaniem, a proces ten sam w sobie może okazać się dużym wydatkiem. Na co należy zwrócić szczególną uwagę decydując się na Forda z drugiej ręki?

11Edge_MyFordTouch_6182_HR

Przede wszystkim nie można się sugerować jedynie przebiegiem auta. Niestety, nagminnym procederem, który stosują nieuczciwi sprzedawcy jest „cofanie licznika”, czyli podawanie wartości przebiegu znacznie różniącej się od rzeczywistego stanu. Należy z ostrożnością podchodzić do książek serwisowych, które mogą zostać sfabrykowane. Proceder ten dotyczy szczególnie aut sprowadzonych z zagranicy, w przypadku krajowych aut, przebiegi daje się sprawdzić w autoryzowanych serwisach i w CEPiKu. Nie bójmy się też większych przebiegów. Czasami lepiej kupić samochód, który przejechał 250 tys. km i był w tym czasie regularnie serwisowany, zgodnie z kalendarzem obsługi producenta, niż taki, w którym przez 170 tys. km nie zastosowano się do prawidłowych interwałów zmian filtrów, oleju oraz pozostałych części eksploatacyjnych. Istotne jest też czy zakres wykonywanych czynności był właściwy (pełny), czy też ograniczano się do wymian oleju silnikowego i wstawiania stempla do książki serwisowej.

 Kluczyki do auta

Stan techniczny samochodu jest o tyle istotny, że bezpośrednio wpływa na to ile pieniędzy trzeba będzie przeznaczyć na to, aby bezproblemowo i bezpiecznie podróżować. W przypadku gdy poprzedni właściciel nie przywiązywał wagi do regularnego kontrolowania stanu technicznego, może okazać się, że „pakiet startowy”, który doprowadzi samochód do dobrego stanu będzie kosztem nawet 20% ceny auta. Wystarczy, że skumulują się naprawy zawieszenia, układu hamulcowego oraz mniejsze, lecz kosztowne rzeczy jak np. akumulator czy też żarówki ksenonowe. Nie sposób tez przewidzieć jaka będzie żywotność podzespołów, które nie były odpowiednio serwisowane.

 Ford Focus

W Polsce mamy wielu bardzo dobrych specjalistów w dziedzinie napraw blacharsko – lakierniczych. Z jednej strony to dobra wiadomość, ponieważ możemy liczyć na fachową odbudowę auta po kolizji, ale niestety może to też zostać wykorzystane do zatajenia wypadkowej przeszłości samochodu. Oczywiście podczas oględzin możemy posłużyć się miernikiem grubości lakieru, lecz takie urządzenie nie da nam 100% pewności. Dzisiejsze metody naprawy aut pozwalają na idealne dobranie nie tylko odcieniu lakieru, ale również jego grubości. Karoseria samochodu po poważnym wypadku może być przyczyną utraty bezpieczeństwa użytkowania samochodu. Niewielkie stłuczki i obcierki nie mają wpływu na wytrzymałość konstrukcji i jakość jazdy. Sam fakt przebycia poważniejszej naprawy, także nie musi dyskwalifikować samochodu pod kątem jego jakości. Ale warto sprawdzić czy jakość naprawy jest odpowiednia i czy elementy decydujące o bezpieczeństwie użytkowania są w odpowiednim stanie. Dlatego warto zlecić taką kontrolę przed podjęciem decyzji o zakupie, najlepiej u fachowców z ASO, ze względu na wiedzę i doświadczenie pracujących tam fachowców. Przy okazji będzie można zweryfikować przebieg auta i sprawdzić jakie czynności serwisowe i naprawcze były wykonywane.

 Ford Mondeo

Dokładne prześwietlenie samochodu i sporządzenie kosztorysu ewentualnych niezbędnych do wykonania napraw pomoże podjąć racjonalną i świadoma decyzję.. Niestety wielu kierowców popełnia błąd i najpierw kupują samochód, a dopiero później przyjeżdżają do serwisu. W Auto Plaza dostępna jest specjalistyczna usługa Przeglądy samochodów używanych wszystkich marek przed zakupem, z której można skorzystać przed zakupem auta.

Inną, krótszą i prostszą drogą do tego samego celu jest zakup gotowego, przygotowanego technicznie i sprawdzonego samochodu używanego bezpośrednio w salonach Auto Plaza i Auto Plaza Bielany w ramach programu Używane Jak Nowe. W ofercie znajdują się tylko te samochody, które pomyślnie przechodzą szczegółową weryfikację techniczna i prawną. Dodatkową korzyścią dla klienta jest bezpłatna roczna lub półroczna gwarancja na samochód.

Komentarze