Ciekawostki

Jak się jeździ po narkotykach?

Jazda samochodem będąc pod wpływem używek jest wysoce niebezpieczna i karalna. Prowadzone jest mnóstwo kampanii społecznych, które mają uświadomić ludzi, jak dużym zagrożeniem są takie zachowania. Ford aktywnie włącza się w takie działania.

 Ford2015_Drugsuit_6

Symulator bycia pod wpływem alkoholu, który występuje w postaci specjalnych gogli, jest już powszechnie znanym urządzeniem. Można je spotkać praktycznie na każdej motoryzacyjnej imprezie, gdzie poruszana jest tematyka stosowania używek przez kierowców. Mimo wielu starań różnych instytucji, problem pijanych kierowców pozostaje dalej nierozwiązany, ale statystyki pokazują, że wszelkie aktywności związane z walką z kierowcami prowadzącymi po alkoholu przynoszą skutek.

Równie poważnym problemem są narkotyki, po które czasami sięgają kierowcy. Skutki takiego zachowania mogą być fatalne w skutkach. Według ostatnich europejskich badań, tacy kierowcy są 30-krotnie bardziej narażeni na udział w wypadku. Szokujące są też statystyki, które ujawniają, że jedna na 10 osób przyznaje, że jechała kiedyś z kierowcą, który mógł być pod wpływem narkotyków.

Ford2015_Drugsuit_2

Pozostając przy statystykach, Europejskie Centrum Monitorowania Narkotyków i Narkomanii szacuje, że w zeszłym roku, 8,8 miliona osób w wieku 15-24 lat używało marihuany, a 2,3 miliona respondentów w tej samej grupie wiekowej przyznało się do zażywania kokainy.

Używanie narkotyków przez kierowców jest również problematyczne z perspektywy prewencji – czasami ciężko jest stwierdzić na podstawie obserwacji, czy ktoś jest pod wpływem narkotyków, a testy są drogie i polska policja nie ma do nich tak swobodnego dostępu jak np. do alkomatów.

Ford2015_Drugsuit_1

Ford chce przestrzec młodych ludzi przed wsiadaniem za kółko po zażyciu narkotyków, więc konstruktorzy obrali strategię analogiczną do „alkoholowych gogli”. Powstał rozbudowany strój, który symuluje efekty, jakich można doznać po użyciu narkotyków. „Drug Driving Suit” potrafi poczuć się jak po marihuanie, kokainie, ecstasy, LSD czy też heroinie. W ramach tego może skutecznie opóźnić reakcję osoby, która ma go na sobie, rozproszyć wzrok, czy nawet sprawić, że zaczną się trzęść ręce, a koordynacja znacznie się pogorszy. W taki empiryczny sposób można najlepiej zniechęcić młodzież do prowadzenia auta pod wpływem.

Ford2015_Drugsuit_5

W skład stroju wchodzą następujące elementy: gogle zmieniające widzenie, słuchawki, z których dobiegają rozpraszające dźwięki, bandaże na łokciach, kolanach i karku, które spowalniają ruchy oraz obciążniki na nadgarstku i przy kostce, które pogarszają równowagę i czas reakcji. Połączenie wszystkich tych urządzeń sprawia, że człowiek, który nosi strój, może poczuć się jak po użyciu narkotyków.

Ford2015_Drugsuit_9

Skafander z symulatorem będzie stosowany w ramach programu Ford Driving Skills for Life, z którego skorzystało do tej pory ponad pół miliona osób na całym świecie, zarówno w rzeczywistości – uczestnicząc w kursach doszkalania jazdy, jak również on-line. Inicjatywa ta powstała 11 lat temu.

Komentarze