Porady

Kosmetyki samochodowe, które musisz mieć

Chcąc czerpać maksymalną przyjemność z jazdy samochodem, koniecznie trzeba zadbać o jego czystość. Miło jest wsiąść do czystego, błyszczącego, pachnącego auta, a nikt nie zadba o to tak dobrze jak my sami. Jakie kosmetyki samochodowe najlepiej stosować? Najlepszym rozwiązaniem będą produkty uznanych producentów lub rekomendowane przez producenta auta i dystrybuowane w autoryzowanych sklepach z oryginalnymi częściami i akcesoriami. W przypadku samochodów marki Ford są to produkty sygnowane znakiem Ford Motorcraft.

myjka

Jeżeli decydujemy się czyścić auto na własną rękę, zaopatrzmy się przede wszystkim w dobrą chemię. Gruntowne sprzątanie auta zacznijmy od umycia karoserii. W zależności od tego, czy dysponujemy myjką wysokociśnieniową, dobieramy szampon lub tzw. aktywną pianę. Pamiętajcie, że mocno zabrudzone auto umyjemy dobrze jedynie przy pomocy szamponu i gąbki. Lżejszy brud powinien bez problemu zejść po zastosowaniu aktywnej piany. Ważne jest, aby samochód myć w cieniu, nie w bezpośrednim słońcu. Auto najpierw spłukujemy czystą wodą, a następnie stopniowo rozprowadzamy szampon gąbką na poszczególnych strefach, zaczynając od dachu, na listwach progowych kończąc. Dobrymi szamponami w przystępnej cenie są produkty z serii autokosmetyków Ford Service (dostępne również w opcji z woskiem). Bardzo ważne jest, aby często płukać gąbkę w szamponie, a gdy auto jest mocno zabrudzone, zmieniać roztwór myjący na nowy. Na koniec spłukujemy samochód czystą wodą.

kosmetyki samochodowe

Jeżeli dysponujemy myjką wysokociśnieniową oraz pianownicą, możemy pokusić się o naniesienie aktywnej piany na samochód. Jest to zdecydowanie szybsza metoda na wyczyszczenie nadwozia. Dodatkowo pozwala uniknąć powstawania małych rysek od brudu i piachu, który mógłby dostać się pod gąbkę. W tym przypadku polecamy również szampon – pianę aktywną Ford Service. Wystarczy auto spryskać roztworem i pozostawić na kilka minut. Później należy obficie spłukać je czystą wodą.

aktywna piana

Na koniec dobrze jest wytrzeć nadwozie ściereczką z mikrofibry, aby nie zostawały zaschnięte krople, które mogłyby być mocno widoczne zwłaszcza na ciemnych lakierach. Auto wycierajmy bez tarcia powierzchni. Bardziej cierpliwi mogą pokusić się o delikatne przesuwanie ściereczki po lakierze, trzymając ją w powietrzu – tak, aby pod swoim ciężarem zbierała krople wody z nadwozia. W ten sposób możemy mieć pewność, że nie powstaną mikrorysy.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zdarza się tak, że na lakierze znajdują się uporczywe zabrudzenia, które nie schodzą nawet podczas mycia auta gąbką. Co robić w takiej sytuacji? Po wstępnym umyciu auta można sięgnąć po glinkę do lakieru. Jest to plastyczna masa, konsystencją przypominająca plastelinę. Charakteryzuje się dużą skutecznością w usuwaniu takich zabrudzeń jak żywica, smoła, czy też zaschnięte owady. Dobrze sprawdzają się produkty firm ValetPRO, czy też Poorboy’s. Procedura użycia glinki wygląda następująco: mały kawałek glinki należy ugnieść tak, aby stała się miękka. Fragment lakieru, który chcemy wyczyścić trzeba nawilżyć np. roztworem wody z szamponem. Teraz można przyłożyć glinkę do lakieru i ścierać zabrudzenia. Nie można przy tym używać za dużej siły.

???????????????????????????

W kolejnym tekście opiszemy jak najlepiej nawoskować samochód oraz sprzątnąć wnętrze.

Komentarze