Ford w motorsporcie

Kajto znów zwyciężył!

Za nami 54. Rajd Barbórka, czyli kultowa, polska impreza motoryzacyjna z ponad pięćdziesięcioletnią historią. Składałą się ona z 6 oesów zwieńczonych najbardziej hucznym OS „Kryterium Karowa”.

IMG_1315

Po raz kolejny zwyciężył Kajetan Kajetanowicz za sterami Forda Fiesty R5+, lecz przez pewien czas najlepszym czasem mógł się się pochwalić Michał Ratajczyk jadący Mitsubishi Lancerem EVO X RS. Chwilę później wystartował Tomasz Kuchar w Subaru Imprezie RX i na długo objął prowadzenie. Zamykając stawkę, Kajto pobił wszystkich z całkowitym czasem przejazdów 21:35,97, czyli o ponad 50 sekund szybszym niż załoga Chuchała/Dymurski. Tomasz Kuchar niestety nie ukończył rajdu ze względu na awarię auta.

IMG_1386

58 załóg na 86 startujących ukończyło rajd. Reszta teamów doświadczyła różnych usterek, wypadków lub została wykluczona. Mało brakowało, a również Tomasz Czopik jadący bardzo ciekawą rajdówką – Fordem Fiestą PROTO również nie ukończyłby rajdu. Podczas przejazdu na OS PTAK EXPO otworzyła mu się maska, a po chwili opona ześlizgnęła się z felgi… i z tak otwartą maską, opartą ma przedniej szybie oraz uszkodzonym kołem udało mu się dojechać do mety.

IMG_1168

Prestiżowy i widowiskowy OS Kryterium Karowa również należał do Kajetanowicza z czasem 02:15,02. W tym roku nawierzchnia na odcinku była mokra i „podstępna”, jakby to określił Krzysztof Szaykowski, znany jako „Szaya”, który prawie zawsze komentuje na żywo przebieg tego odcinka.

IMG_1500

Dwa dni po Rajdzie Barbórka, firma M-Sport zaprezentowała nową Fiestę w specyfikacji WRC. Kto wie, może zobaczymy ją na przyszłorocznej edycji rajdu?

fiesta2017

Ostateczne wyniki 54. RAJDU BARBÓRKA
1. Kajetanowicz/Baran Ford Fiesta R5+
2. Chuchała/Dymurski Subaru Impreza STI
3. Nivette/Heller Škoda Fabia R5
4. Grzyb/Hundla Ford Fiesta R5
5. Bouffier/Panseri Ford Fiesta

 

 

Komentarze