Porady

Jakie opony zimowe są najlepsze?

Dobre ogumienie w samochodzie to podstawowy element, który bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo i komfort podróżowania. Warto jest więc zapoznać się z aktualnymi rankingami opon, które tworzone są na podstawie testów wykonywanych przez niezależne ośrodki badawcze.

FordExplorer

Procedury testowe przewidują sprawdzenie opon w różnych warunkach pogodowych oraz nawierzchniowych. Dzięki temu można się upewnić czy opony nie zawiodą nas w każdych warunkach, zwłaszcza jeżeli chodzi o tzw. zimówki. Opony ocenia się pod względem kilku parametrów, jak np. przyczepność na mokrym asfalcie, osiągi na śniegu, stabilność na suchym asfalcie, głośność, wpływ na zużycie paliwa, etc. Takie testy przeprowadza np. niemiecki ADAC 

Michelin

Bardzo często można spotkać się z teoriami, że opony zimowe nie są nam wcale potrzebne i bez problemu można cały rok jeździć na letnich. Oczywiście jest to możliwe i póki co, nasze prawo nie wymusza na kierowcach zmiany ogumienia, więc decyzja należy jedynie do kierowcy. Tegoroczna zima jest dobrym przykładem tego, że spokojnie można jeździć na oponach letnich nawet w grudniu. Temperatury rzadko spadały poniżej 7 stopni Celsjusza, kiedy to właśnie można odczuć, że opony zimowe gwarantują lepszą przyczepność.

Niestety, polski klimat jest nieprzewidywalny i praktycznie z dnia na dzień może nadejść śnieżyca wraz z mrozami, a wtedy najczęściej przypominamy sobie o zmianie opon i kolejki do wulkanizacji tworzą się błyskawicznie. Najlepiej więc odpowiednio wcześniej zmienić opony i uniknąć zaskoczenia oraz straty czasu.

moremsportshistory

Oczywiście jazda na „zimówkach” w ciepłe dni ma też swoje złe strony – przyczepność do suchego asfaltu nie jest tak dobra jak opon letnich, a dodatkowo bieżnik się szybciej ściera, a to właśnie jego wysokość wpływa na przyczepność podczas jazdy po śniegu. Nie powinniśmy jednak wpadać w panikę, ponieważ szacuje się, że mieszanka gumy, z której produkowane są opony zimowe, utrzymuje swoje właściwości przez 5 lat, a później twardnieje, co pogarsza jej skuteczność. Najlepiej więc co 5 lat kupować nowe opony zimowe.

Na co więc zwrócić uwagę przy zakupie nowych opon zimowych? Przede wszystkim należy sprawdzić, jaki rozmiar zaleca producent auta. Czasami jest to inny rozmiar niż w przypadku opon letnich. Drugą istotną kwestią jest dobranie odpowiedniego wzoru bieżnika. Jeżeli jeździmy w większości po mieście, które jest regularnie odśnieżane i rzadko musimy przejechać po zaśnieżonych, oblodzonych uliczkach, dobrym wyborem będą opony o bieżniku kierunkowym. Najczęściej przypomina on kształt „jodełki”. Zapewniają one dobry kompromis między przyczepnością, a hałasem. Do cięższych warunków zalecane są opony asymetryczne. Zazwyczaj lepiej odprowadzają wodę, dają wyższą stabilność podczas jazdy po śniegu, lecz mogą być głośniejsze podczas jazdy po suchym asfalcie.

zima mondeo

Zachęcamy do odwiedzenia serwisu Ford Auto Plaza, gdzie pracownicy chętnie pomogą przy wyborze odpowiednich opon do Waszego auta.

Komentarze