Porady

Foteliki dziecięce – jak wybrać najlepszy?

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, o czym powinniśmy pamiętać podczas każdej podróży. Najlepiej jak zapinanie pasów jest naszym nawykiem i robimy to odruchowo tuż po wejściu do auta. Łatwo jest takie przyzwyczajenie wykształcić, gdy już od małego jest się tego uczonym.

B-MAX_child_proof_5662

Jak więc najlepiej zadbać o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie? Już nie tylko zdrowy rozsądek, ale także przepisy ruchu drogowego wskazują jak powinno się przewozić dzieci. Według aktualnych wytycznych, w fotelikach muszą być przewożone dzieci, które mają poniżej 150 cm wzrostu, niezależnie od wieku. Są jednak przewidziane pewne wyjątki. Dzieci wysokie na 135-150 cm mogą być przewożone bez fotelików na tylnej kanapie(zapięte fabrycznymi pasami), pod warunkiem, że ważą powyżej 36 kg. Jest jeszcze jeden wyjątek – w przypadku gdy autem 5-osobowym przewozimy na tylnej kanapie troje dzieci, jedno z nich może być przypięte tylko pasami, bez fotelika. Jeżeli samochód dysponuje większą ilością miejsc, jak np. w Fordzie Galaxy, każde z dzieci powinno być w foteliku. Jest to bezpieczniejsze i zarazem wygodniejsze rozwiązanie.

Foteliki

Na przednim siedzeniu możemy przewozić dzieci tyłem do kierunku jazdy pod warunkiem dezaktywacji poduszki powietrznej pasażera.

Czym się więc kierować przy wyborze fotelika? Na pierwszym miejscu stawiamy bezpieczeństwo, więc warto zweryfikować, czy modele, które znajdują się w kręgu naszych zainteresowań, spełniają wymagania ośrodków badawczych. Producenci fotelików często podają informacje o wynikach takich testów. Warto więc przejrzeć dokumentację fotelików.

kidboost3

Konieczne jest wybranie rozmiaru fotelika, który będzie odpowiedni dla Waszego dziecka. Producenci rozróżniają dwie kategorie wagowe: 0-13 kg i 9-18 kg. „Przesiadka” z mniejszego fotelika do większego powinna nastąpić w momencie, gdy dziecku zacznie być w nim ciasno i głowa zacznie wystawać ponad zagłówek. Dziecko nie może mieć za dużo luzu w foteliku, a pasy muszą ścisło przylegać do ciała.

Child-Proof-1

Z typowo praktycznych powodów, warto szukać modeli, które mają regulowany zagłówek, który podwyższy komfort podróżowania dziecka, jak również system szybkiego rozkładania do pozycji spania. Z pewnością docenione zostaną też foteliki, które mają zdejmowane pokrowce. Zdecydowanie ułatwia to utrzymać fotelik w czystości i świeżości.

Najlepiej jest się udać do sklepu oferującego foteliki dziecięce i przymierzyć kilka modeli do samochodu oraz dla próby umieścić w nim dziecko. Wtedy będziemy mieli pewność, że fotelik łatwo się montuje, a dziecku jest w nim wygodnie. Salony Ford Auto Plaza prowadzą sprzedaż fotelików dziecięcych. Doradcy chętnie pomogą w wyborze.

Komentarze