Ciekawostki

Ford zajmie się produkcją… rowerów

W ramach planu Smart Mobility Ford przeprowadza kilka eksperymentów, które mają usprawnić transport w zatłoczonych miastach. Oczywista wydaje się  konieczność sięgnięcia po jeden z bardziej skutecznych sposobów na przemieszczanie się – rowery. Dodatkowy eksperyment „Handle on Mobility” obejmie prototyp roweru elektrycznego e-bike.

FordMWC2015_AtTheShow_04

Za sprawą tego planu może się okazać, że zmienimy nasze podejście do środków transportu – czeka na nas mnóstwo nowoczesnych rozwiązań w zakresie mobilności, łączności, a kwestią czasu jest wprowadzenie pojazdów autonomicznych, które zrobią wszystko za nas.

FDC

Elektryczne rowery mają być uzupełnieniem dla samochodów osobowych i transportu publicznego, aby skrócić i ułatwić codzienne wyjazdy do pracy. W zatłoczonych miastach może się to okazać złotym środkiem, oczywiście w przypadku gdy pogoda dopisuje.

FDC

Aby móc przeprowadzić eksperyment, stworzono dwa projekty rowerów elektrycznych: MoDe:Me i MeDe:Pro. Oba zostały wyposażone w 200–watowy silnik, który zasilany jest przy pomocy akumulatora o pojemności 9 amperogodzin. Taki zestaw wspiera napęd na pedały przy prędkościach do 25 km/h i sprawia, że jazda jest łatwiejsza i wymaga mniej wysiłku. Dzięki temu można przejechać dłuższy dystans, nie męcząc się. Docenią to głównie ci rowerzyści, którzy nie mogą skorzystać z prysznica po dojechaniu do pracy. Tryb No Sweat maksymalnie ograniczna konieczność pedałowania, a co za tym idzie nie wpadniemy do biura z zadyszką. Oba modele będą miały różne zastosowanie:

Rower MoDe:Me powstał przy współpracy firmy Dahon – producenta rowerów składanych. Dedykowany jest on osobom, które dojeżdżają do pracy w mieście i często trafiają na zatłoczone ulice. Rower można szybko złożyć, dzięki czemu z łatwością można go przewieźć w bagażniku samochodu, aby przed wjazdem do centrum móc się na niego przesiąść. W razie takiej potrzeby, można rower wprowadzić do środków komunikacji miejskiej.

FordMWC2015_MoDeMe_06

Drugą propozycją jest MoDe:Pro opracowany przez zespół Forda z myślą o intensywnym wykorzystaniu np. przez kurierów. Taki rower idealnie mieści się w samochodach użytkowych, np. Transicie Connect,. Umożliwia to szybką zmianę środka transportu w momencie gdy przesyłka musi dotrzeć szybko do odbiorcy, a wszechobecne korki wcale nie ułatwiają tego zadania. Dodatkowo, podczas przewożenia samochodem, rower jest ładowany.

FordMWC2015_MoDePro_09

Z racji tego, że nad projektem czuwa Ford, rowery zostały wyposażone w rozwiązania, które znamy z motoryzacji. W tylnej sekcji znajduje się czujnik ultradźwiękowy, którego zadaniem jest informowanie rowerzysty o tym, że wyprzedza go inny pojazd. W takim momencie kierownica wpada w wibracje. Za pośrednictwem świateł na kierownicy, inni użytkownicy dróg dostają informację o obecności roweru. Konstrukcja rowerów została tak przemyślana, aby bez problemu można było je przewieźć w samochodzie.

FordMWC2015_MoDeLink_03

Oba rowery można połączyć z aplikacją MoDe:Link, dostępną na telefony iPhone 6. Oferuje ona nawigację, która za pośrednictwem wibracji kierownicy mówi rowerzyście gdzie ma skręcić i samoczynnie włącza odpowiedni kierunkowskaz. Dodatkowo ostrzega o niebezpieczeństwach oraz wykrywa i komunikuje się z innymi pojazdami. Potrafi także inteligentnie planować trasę, sugerując przesiadki do transportu publicznego, aby skrócić czas podróży. Aplikacja integruje się z systemem SYNC, pokazując status naładowania roweru.

FordMWC2015_MoDeLink_06

Miejmy nadzieję, że proponowany przez Forda plan szybko zyska na popularności, co pozwoli rozładować korki w centrach miast.

Komentarze