Premiery

Ford GT trafia do sprzedaży

Śledzimy losy nowej generacji Forda GT praktycznie od samego początku jej istnienia. Z zapartym tchem oglądaliśmy pierwsze teasery, rendery i specyfikacje. Teraz, gdy Ford oficjalnie zaprezentował ten model, a pierwsze egzemplarze uczestniczą w 24-godzinnych wyścigach, ruszyła sprzedaż aut.

gt czarny

Dedykowana strona internetowa pozwala skonfigurować Forda GT swoich marzeń. Prosty interfejs wizualizuje różne odcienie lakieru, felgi (w tym 20” wykonane z włókna węglowego), czy też kolory tapicerki. Według obietnic producenta, w niedalekiej przyszłości, funkcjonalność konfiguratora zostanie rozbudowana.

Na stronie został też umieszczony krótki filmik, który prawdopodobnie jest scenką z gry Forza 6, ukazujący system aktywnej aerodynamiki podczas działania. Widać jego najważniejsze funkcje, czyli obniżenie zawieszenia, wysuwanie spoilera oraz zmiana jego kąta podczas hamowania.

gt czarny 2

Przez pierwsze dwa lata, Ford zamierza wyprodukować zaledwie 500 egzemplarzy Forda GT. Śmiało można założyć, że liczba chętnych na zakup auta zdecydowanie przewyższy limitowaną pulę, więc Ford zbiera aplikacje od chętnych i przeprowadzi swego rodzaju casting. W końcu pierwsi klienci będą traktowani jako ambasadorzy modelu i konieczne jest upewnienie się, że dobrze wykorzystają możliwości samochodu i przy tym dobrze go zaprezentują. Ford nie chce, by te egzemplarze trafiły prosto z produkcji do garaży kolekcjonerów, skąd nie będą prawie w ogóle wyprowadzane. Pracownicy Ford Performance zdradzają też, że szanse na zakup Forda GT zwiększa fakt lojalności wobec marki. Na wygranej pozycji są więc klienci, którzy do tej pory kupowali auta tej marki, zwłaszcza sportowe modele. Gdyby dodać do tego jeszcze korzystanie z Fordów jako samochodów flotowych w firmie, którą się prowadzi, można się spodziewać, że auto z konfiguratora będzie w zasięgu ręki.

GT frozen white

Ile kosztuje taka przyjemność? Ford GT jest wyceniany na ok. 450 tys. dolarów, czyli ok 1,7 miliona PLN. Oczywiście jest to ogromna suma, lecz nie odbiega ona od konkurencji. Ostateczna cena będzie zależeć od dodatków, które wybierze klient. W podobnej cenie dostępne jest np. Lamborghini Aventador. Auta tego typu, zwłaszcza gdy ich produkcja jest ściśle limitowana, mogą być całkiem niezłą lokatą kapitału. Dobrym przykładem może być historia Ferrari LaFerrari, które już w momencie wyjazdu z salonu znacznie zyskiwały na wartości. Powodem tego była właśnie limitowana sprzedaż i podobny „casting” wśród chętnych.

gt żółty

Na chwilę obecną nie ujawniono ostatecznych danych technicznych nowego Forda GT. Przypomnijmy, że podwójnie doładowany, 3,5-litrowy silnik EcoBoost ma rozwijać moc ponad 600 KM.

Już 18-19 czerwca Ford GT wystartuje w najbardziej popularnym 24-godzinnym wyścigu w Le Mans. Zachęcamy do obejrzenia relacji z tej imprezy.

Komentarze