Lifestyle

Fani testują Forda Mondeo Hybrid cz. 2

Pan Michał, kolejny zwycięzca letniego konkursu „Moje Wakacje z Fordem” odebrał nagrodę i zabrał na weekendowy test Forda Mondeo Hybrid w bogatej wersji Titanium, z pełnym bakiem paliwa. Zapraszamy do przeczytania relacji:

„Dzięki uprzejmości Auto Plaza do naszej Fordowej rodziny podczas ostatniego weekendu dołączył chwilowo Mondeo Hybrid. Akurat w planach mieliśmy z żoną odwiedziny u znajomych we Wrocławiu, więc nadarzyła się świetna okazja na przetestowanie tego modelu. Okazja o tyle interesująca, że rok wcześniej myśleliśmy o Mondeo, ale finalnie wybór padł na S-max’a – byliśmy ciekawi co nas ominęło.

20160829_102143

Samochód odebrałem w piątek po południu w Warszawie, mając jeszcze kilka spraw do załatwienia w zasadzie odebrałem kluczyki i w drogę. Tutaj kolejny plus – Mondeo, nawet w wersji Hybrid jest bardzo intuicyjne i praktycznie nie wymaga przygotowania do jazdy, więc dosłownie w ciągu 5 minut byłem w drodze, na bieżąco poznając kolejne opcje.

To, co najbardziej zaskakuje w wersji Hybrid to CISZA w kabinie i absolutny brak wibracji. Nieważne czy jeździcie dieselem czy benzyną, lepiej wygłuszonym czy gorzej – hybryda to klasa sama w sobie. Na samym silniku elektrycznym nie słychać dosłownie nic, a lekkie jednostajne mruczenie pojawia się dopiero po włączeniu silnika spalinowego. Głośniej zaczyna się robić dopiero przy korzystaniu z pełnej mocy obu silników, przy mocnym przyspieszaniu lub prędkościach autostradowych, ale i tak jest to poziom bardzo komfortowy w porównaniu z większością samochodów tej klasy.

20160826_194951

 

Uroku dodaje też bezstopniowa skrzynia biegów  – nie odczuwamy jakichkolwiek szarpnięć i nawet najmocniejsze przyspieszenie jest w pełni płynne od początku do końca.

Zaskakuje również spalanie – okolice 4l/100km w warszawskim, piątkowym ruchu byłoby wyczynem nawet dla diesela o małej pojemności.

20160826_193757

Jazda po mieście szybko pokazała jeszcze dwie bardzo pozytywne cechy Mondeo – świetne zawieszenie i ogromną łatwość prowadzenia i manewrowania. Jeżeli chodzi o zawieszenie, to jest dokładnie takie, jakie z żoną uwielbiamy w Fordach – responsywne, dające odczuć dobrze nawierzchnię i siły, które oddziałują na auto w trakcie jazdy, ale jednocześnie wyjątkowo komfortowe na wszelkich nierównościach i ubytkach w drodze (na pewno pomagają w tym fabryczne 16” koła, raczej rzadko spotykane już w samochodach tej klasy). Druga bardzo ważna cecha to łatwość manewrowania – dzięki świetnej skrętności, czujnikom parkowania wokół samochodu i kamerze cofania, mimo sporych wymiarów Mondeo nie ma najmniejszego problemu z manewrowaniem nawet na wąskich parkingach. No i jest też automatyczne parkowanie – naprawdę działa, ale pozostawię to osobom o mocnych nerwach: moment w którym samochód sam zaczyna skręcać wjeżdżając w miejsce parkingowe, o centymetry mijając betonowy słup i szybciej niż zrobiłby to człowiek jest przeżyciem samym w sobie.

Przez następne 2 dni mieliśmy okazję zrobić prawie 800km w trasie i te kilometry tylko utwierdziły mnie w pozytywnej opinii o Mondeo. Ekonomicznie (na całej trasie średnio 6,5l/100km przy prędkościach ekspresowo-autostradowych), bardzo wygodnie i cicho, z absolutnym komfortem i pewnością prowadzenia niezależnie od prędkości. Wysiedliśmy z samochodu zrelaksowani, bez zmęczenia towarzyszącego kilkusetkilometrowej jeździe. Dzięki dobremu wygłuszeniu mogliśmy też z przyjemnością posłuchać muzyki nawet przy większych prędkościach – radio współpracuje z aplikacjami do streamingu na telefonie, co jest kolejnym dużym plusem.

20160827_100841

Trasa pokazała również, że mimo napędu hybrydowego i spokojnego charakteru samochodu, z gazem w podłodze, jest to naprawdę szybki samochód i przyspieszenia od 120km/h w górę nie stanowią dla niego najmniejszego problemu  – wskazówka prędkościomierza unosi się naprawdę sprawnie.

Podsumowując, Mondeo Hybrid to ciekawa alternatywa dla osób zwracających uwagę na ekologię i koszty eksploatacji, szczególnie jeżeli dużo kilometrów pokonują w mieście. A niezależnie, wszystkich zachęcamy do jazdy próbnej i sprawdzenia, jakie Wy będziecie mieli wrażenia.”

Panu Michałowi dziękujemy za świetną relację z testu i dużo dobrych słów o hybrydowym Fordzie.

Wszystkich, którzy chcą przetestować Forda Mondeo Hybrid zapraszamy na jazdę testową. Zgłoszenia przyjmujemy przez formularz na stronie  www.autoplaza.com.pl.

Komentarze