Ciekawostki

Europejczycy jeżdżą bez pasów bezpieczeństwa

Najnowsze badania wskazują na istnienie problemu dotyczącego niezapinania pasów bezpieczeństwa przez pasażerów jadących z tyłu. Okazało się, ze aż 1 na 3 Europejczyków nie zapina pasów będąc wiezionym na tylnej kanapie.

W ankiecie wzięło udział ponad 7100 dorosłych osób z całej Europy. Dosyć często ignorują oni względy bezpieczeństwa oraz przepisy, które w wielu krajach nakazują stosowania pasów bezpieczeństwa. Co czwarty kierowca nie zwraca uwagi na to, czy pasażerowie zapięli pasy. Najczęściej to dotyczy osób po 40 roku życia.

Ford_Inflatable_Seat_Belt_04

Sonda wykazała także, że niestety najrzadziej pasy na tylnej kanapie zapinają Rumuni (84% ankietowanych), Włosi (56% ankietowanych) oraz Hiszpanie (39% ankietowanych).

Z kolei według badań ośrodka zajmującego się bezpieczeństwem w ruchu samochodowym -IRTAD (International Traffic Safety Organisation), najlepszymi wynikami mogą pochwalić się Niemcy – aż 97% ankietowanych zawsze zapina pasy, co stanowi wzór do naśladowania.

Ford_Inflatable_Seat_Belt_03

Według statystyk, w 2012 roku, zapięte pasy bezpieczeństwa uratowały życie ponad 8600 osobom, które uczestniczyły w wypadkach. W 2013 roku 1900 ludzi zginęło w wypadkach na drogach Europy, z czego 60% nie miało zapiętych pasów. Liczby mówią same za siebie, jak duży wpływ na bezpieczeństwo mają pasy.

Ford chce uświadamiać kierowców i pasażerów w kwestiach bezpieczeństwa m.in. przez wprowadzenie programu doszkalania technik jazdy Driving Skills for Life, do którego od 2013 roku przystąpiło już ponad 6100 młodych osób.

Władze państw także chcą przekonać kierowców do zwracania uwagi na to, czy pasażerowie zapinają pasy. We wrześniu zeszłego roku na terenie całej Europy przeprowadzono akcję polegającą na kontrolowaniu czy kierowcy i pasażerowie zapinają pasy. W zaledwie jeden miesiąc wystawiono ponad 95 tys. mandatów za niedopełnienie tego obowiązku.

Ford_Inflatable_Seat_Belt_01

Nowatorskim rozwiązaniem w kwestii poprawy bezpieczeństwa pasażerów tylnej kanapy jest stosowanie pompowanych pasów, które po raz pierwszy znalazły się w nowym Fordzie Mondeo. Wszyte poduszki pompują się podczas wypadku i eliminują luz między ciałem pasażera, a pasem oraz zwiększają powierzchnię pasa. Dzięki temu ciało jest skuteczniej przytrzymywane przy oparciu i eliminuje się ryzyko stłuczenia. Użytkownicy twierdzą, że w kwestii komfortu, takie pasy nie różnią się od standardowych.

Ford stosuje również przypomnienia o zapinaniu pasów – wizualne i akustyczne, które skutecznie zmuszają pasażerów do zadbania o własne bezpieczeństwo. Na szczególną uwagę zasługuje także system MyKey, który może całkowicie uniemożliwić ruszenie bez zapiętych pasów. Jest to dobre rozwiązanie dla młodych kierowców, aby wykształcić w nich odruch zapinania pasów za każdym razem jak wsiadają do auta.

Zapinajcie pasy bezpieczeństwa, bardzo dużo wypadków dzieje się nawet podczas krótkiej jazdy – do sklepu, czy też na parking. Zajmuje to chwilę, a może uratować życie.

Komentarze