Ciekawostki

Druk 3D w motoryzacji

Ostatnio możemy zaobserwować znaczny postęp w rozwoju druku 3D. Ta technologia otwiera całkiem nowe możliwości w wielu branżach – począwszy od modelarstwa, przez medycynę, po motoryzację.

Ford 3D Store Images

Trójwymiarowy wydruk może powstać z szerokiej gamy materiałów – plastiku, gumy, metalu. Co ciekawe, mogą być ze sobą łączone dając np. płynne przejście z metalu w plastik. Do tej pory osiągnięcie takiego zestawienia było praktycznie niemożliwe.

Druk 3D znajduje zastosowanie głównie przy prototypowaniu za sprawą dużej szybkości oraz stosunkowo niskich kosztów. Ford wykorzystuje tę technologię podczas projektowania nowych komponentów do aut. Przyspiesza to prace zarówno nad autami o przeznaczeniu torowym, jak również drogowym. Pierwsze drukarki Ford kupił w 1988 roku, lecz w tamtych czasach ta technologia była jeszcze mocno ograniczona i pozwalała na tworzenie prostych elementów.

SKV_0964

Drukować można praktycznie każdy komponent, poczynając od przycisków i przełączników kokpitu, po tak duże elementy jak doloty powietrza, pokrywy silnika. Przykładowo, w samochodzie Koenigsegg One:1 wydrukowano końcówkę wydechu z tytanu. Ten sam producent nie widzi problemu w tym, żeby wydrukować turbosprężarkę ze zmienną geometrią łopatek.

koenigsegg-fastest-car-3d-printing-3

Krótki czas, który jest potrzebny na wydrukowanie elementu sprawił, że Ford mógł przetestować wiele konfiguracji kolektora dolotowego dla silników EcoBoost, które są stosowane w samochodach do wyścigów, np. 3,5-litrowy, który znajduje się w aucie ścigającym się w Daytonie. Pracownicy Forda podkreślają fakt, że jest to dla nich znaczne ułatwienie, bo umożliwia im to zaprojektowanie całkowicie nowej części w komputerze, a tydzień później trzymać ją w ręku.

3D Printing Final Print

Możliwość drukowania z wytrzymałych materiałów sprawia, że tak otrzymane części są z powodzeniem montowane w prawdziwych samochodach.

Ford's 3D Printing

Druk 3D robi się coraz bardziej przystępny i powoli zaczyna wkradać się do naszych domostw. Według najnowszych badań rynkowych, do 2018 roku sprzedanych zostanie ponad milion takich domowych drukarek 3D. Kupno prostego urządzenia nie jest kosztowne, a może pomóc w realizowaniu swoich pasji.

Kilka lat temu internet obiegł humorystyczny komentarz do obecnej tendencji w sieci: „gdybym mógł, to ściągnąłbym samochód”. Okazuje się, że jest to już możliwe. Dla fanów Forda powstała specjalna strona internetowa, z której można pobrać pliki 3D wielu modeli tej marki. Jeszcze żaden producent aut nie zdecydował się na taki krok! Propozycja ta jest ciekawa, głównie ze względu na dostępność nawet takich modeli jak Ford GT, Focus RS, czy też Shelby GT 350R.

3d.ford.com_01.jpg

Podczas drukowania można zdecydować w jakiej skali ma być auto oraz z jakiego materiału chcemy je wydrukować. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby był to np. metal.

Jeżeli nie dysponujemy drukarką 3D, można zamówić gotowy, wydrukowany model z plastiku ABS, w kolorze niebieskim.

Komentarze