Ciekawostki

Design i innowacje Forda

Przez ponad 100 lat istnienia marki Ford, kształtowały się różne kierunki w designie aut. Przez ten czas stawały się coraz bardziej popularne, co doprowadziło do sytuacji, w której zaczęły być narzędziem pracy, codziennym środkiem lokomocji.

Ford już od początków istnienia miał rewolucyjny wpływ na motoryzację. Począwszy od Modelu T , który sprawił, ze auta pojawiły się w zasięgu ręki każdego człowieka. Dodatkowo pobudziło to przemysł dzięki opracowaniu linii montażowej. Również dzisiaj Ford potrafi zaskakiwać oferując nowatorskie rozwiązania, jak np. całkowicie aluminiowe nadwozie auta produkowanego masowo (Nowy Ford F150), czy też naszpikowany nowinkami supersamochód Ford GT.

Historia motoryzacji - FordGT-SilverStripes_03_HR

Studio designerskie Forda istnieje już 80 lat i w jego skład wchodzą designerzy z całego świata. Na początku tego roku, podczas targów designerskich we Włoszech można było obejrzeć ich czysto artystyczne dzieła, spoza świata motoryzacji, lecz inspirowane najnowszym Fordem GT. Obecnie można je zobaczyć w międzynarodowej siedzibie Forda w Dearborn, USA.

Przedstawimy kluczowe osiągnięcia Forda w dziedzinach designu i innowacji.

SAMOCHODY

Model T (1908)

Historia motoryzacji - 1908 Ford Model T

Model T został stworzony z myślą o tym, aby jego cena była przystępna dla każdego Amerykanina. Udało się to osiągnąć dzięki zastosowaniu linii montażowej. Był to pierwszy masowo produkowany samochód osobowy. Niestety kwestie funkcjonalności i optymalizacji kosztów wzięły górę nad designem, przez co np. nadwozie było dostępne tylko w czarnym kolorze.

Lincoln Zephyr (1937)

Historia motoryzacji -  Ford Lizzy

Samochód ten był jednym z pierwszych, którego stylistyka została opracowana przez studio designerskie Forda. W efekcie powstało opływowe, aerodynamiczne nadwozie. W tym modelu po raz pierwszy zastosowano szeroką atrapę chłodnicy, która do dziś pozostała cechą charakterystyczną dla marki Lincoln.

Seria F (1948)

Historia motoryzacji -  Ford seria F

W 1948 roku narodziła się seria F Forda, czyli wytrzymałych półciężarówek. Zostały stworzone z myślą o przewozie dużego i ciężkiego bagażu, jak również ciągnięcia przyczep. Pierwsza generacja tego modelu oferowała do wyboru dwie wersje silnikowe.

Ford 1949 (1949)

Historia motoryzacji -  Ford 1949

Ford 1949 był pierwszym autem stworzonym przez Forda po Drugiej Wojnie Światowej. Zaprezentowano nową stylistykę, która zawierała zintegrowane błotniki, chromowane wykończenia, płaskie ściany boczne i okrągłego grilla, który był bezpośrednim nawiązaniem do lotnictwa. W tym roku Ford nie tylko wrócił na amerykański rynek motoryzacyjny. Wtedy Henry Ford II objął przewodnictwo nad firmą.

Thunderbird (1955)

Historia motoryzacji -  Ford Thunderbird

Model ten wykraczał poza aktualnie panujące trendy w motoryzacji, kiedy każde auto musiało mieć w sobie sportowy pierwiastek. Thunderbird oferował wyjątkowo stylowe nadwozie, gdzie każdy, nawet najmniejszy, detal musiał pasować do reszty. Dosyć szybko został okrzyknięty najbardziej charyzmatycznym modelem Forda. Wisienką na torcie był pięknie brzmiący silnik V8.

W kolejnym wpisie przedstawimy resztę modeli Forda, które świadczyły o innowacyjnych rozwiązaniach tej marki.

Komentarze