Ciekawostki

Design i innowacje Forda cz. 2

Historia motoryzacji. Przed Wami kolejne modele Forda, które wyznaczały trendy na przestrzeni lat.

Lincoln Continental (1964)

Historia motoryzacji - Lincoln Continental 64

Lincoln Continental nadał europejskiego polotu ówczesnej stylistyce Forda, która była mocno amerykańska. Pierwotnie, ten model był stworzony na indywidualne zamówienie dla Edsela Forda, lecz wszystkie stylistyczne detale jak np. wloty powietrza inspirowane odrzutowcami, przyciągały tyle uwagi, że padła decyzja o uruchomieniu seryjnej produkcji.

Mustang (1964)

Historia motoryzacji -  Ford Mustang 64

W roku 1964 narodziła się legenda, czyli Ford Mustang. Auto, które stało się rozpoznawalne na całym świecie I uznawane jest za wzór muscle cara. Mimo dużej mocy, stylistyka pozostała lekka. Nawet dziś trafia w gusta wielu ludzi. Dużym atutem każdej generacji Mustanga jest przystępna cena.

GT40 MkII (1966)

Historia motoryzacji -  Ford GT40 66

Ten supersamochód Forda powstał po to, aby z powodzeniem konkurować z Ferrari. Tego roku odniósł sukces podczas 24-godzinnego wyścigu Le Mans we Francji, zajmując pierwsze trzy miejsca. Design GT40 MkII został opracowany tak, aby jak najbardziej ułatwić i przyspieszyć obsługę serwisową. Dzięki temu np. zmiana tarcz hamulcowych trwała ok 5 minut.

Taurus (1986)

Historia motoryzacji - Ford Taurus 86

Zanim model Taurus został zaprezentowany, ogólnoświatowe trendy w designie samochodów zakładały mocno kwadratowe kształty. Taurus wyznaczył nowy kierunek stylistyczny prezentując bardziej obłe kształty, delikatne przetłoczenia, co szło w parze z poprawioną aerodynamiką. Model ten stał się tak popularny, że szybko stał się najczęściej kupowanym autem w USA.

Explorer (1991)

Historia motoryzacji -  Ford Explorer 91

Ford Explorer pojawił się na rynku w czasach, kiedy ludzie najbardziej doceniali w samochodach komfort, trwałość i pakowność. Wtedy zaczęła się tworzyć klasa SUV-ów, do której Explorer się zalicza.

24/7 Concept (2000)

Historia motoryzacji -  24:7

Samochód koncepcyjny 24/7 pokazał możliwość korzystania z aplikacji, dekadę przed spopularyzowaniem smartfonów. Dotykowy ekran w konsoli pozwalał na obsługę książki telefonicznej, przeglądanie internetu i ustawianie nawigacji. System rozpoznawał także komendy głosowe. Można powiedzieć, że jest to protoplasta funkcji SYNC.

Iosis Concept (2006)

Historia motoryzacji -  Ford Iosis

Ford Iosis był pojazdem koncepcyjnym, który wyznaczył trendy obecnej stylistyki Forda o nazwie Kinetic Design, opracowanej przez europejskie studio designerskie. Użycie lekkich materiałów oraz zaawansowanej aerodynamiki sprawia, że auto wygląda tak, jakby cały czas było w ruchu.

Focus Electric (2011)

Historia motoryzacji - Focus Electric

Przyjazny środowisku elektryczny Focus został zaprojektowany jako hatchback, który nie emituje spalin. Silnik elektryczny z akumulatorem o pojemności 23 kWh pozwalał na przejechanie do 160km na jednym ładowaniu. Design został nieznacznie zmieniony w stosunku do klasycznego Focusa.

GT (2015)

Historia motoryzacji -  Ford GT 2015

Całkowicie nowy Ford GT jest wyjątkowo mocnym supersamochodem, który prezentuje wszelkie nowinki technologiczne Forda. Nowoczesny silnik EcoBoost, zaawansowana aerodynamika, lekka karbonowa konstrukcja są kwintesencją dzisiejszej motoryzacji. Wraz z debiutem nowego GT, Ford wraca do najbardziej prestiżowych wyścigów – 24 godzinnego Le Mans.

Komentarze